Čo je komedogénny olej?

Komedogénne oleje sú tie, ktoré môžu často spôsobovať komedóny (vyrážky) a logicky nekomedogénne naopak komedóny nespôsobujú.

 

Je dôležité si uvedomiť, že nielen pleťové prípravky a ich zloženie majú vplyv na tvorbu komedónov.  Za všetkým totiž vezí hlavne typ pleti a veľkosť pórov.  Suchšia  pleť má menšie póry a tie nevylučujú toľko mazu, ktorý by mohol pomôcť vytvoriť onú "zátku".  Mastnejšia pleť má naopak póry väčšie a vylučuje viac kožného mazu.

 

Tiež typ produktu ovplyvňuje jeho komedonitu.  Čistič alebo odličovač, ktorý nechávame na pleti maximálne pár minút a potom ho zmyjeme, nemá skoro šancu napomôcť upchávaniu pórov.  Naopak sérum, krém či pleťový olej, ktorý na pleti nechávame hodiny, môže upchatiu póru napomôcť.

 

Na internete nájdete veľa tabuliek ingrediencií a ich stupňa komedogenity, pričom stupnica sa pohybuje od 0 (nekomedogénny) až do 5 (vysoko komedogenny).  Prosím, majte na pamäti, že sa nejedná o žiadne exaktné čísla a každá pleť môže reagovať na každú ingredienciu inak.  Rôzne zdroje tiež môžu uvádzať rôzne stupne komedogenity toho istého oleja.  Preto sa radšej riadim obsahom kyseliny linolovej a kyseliny olejovej v olejoch.

 

Pokiaľ ale máte zmiešanú / mastnú / aknóznu pleť, pomôže vám tento prehľad aspoň v základnej orientácii, čomu sa vyhnúť a čo naopak v pleťovej starostlivosti vyhľadávať.  Ja osobne takú pleť mám a keď sa pozerám na ingrediencie nejakého produktu, nechcem, aby obsahoval nejakú zložku, ktorá má mieru komedogenity viac ako 2 (platí nielen pre oleje, ale aj pre ďalšie ingrediencie).

 

 

 

 Stupeň komedogenity podľa odbornej literatúry

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie