Tipy a triky zo sociálnych sietí? Dávajte si pozor!

V dobe internetu a sociálnych médií je veľa tipov a trikov na starostlivosť o pleť. Bohužiaľ, nie všetky rady sú pre pleť bezpečné. Namiesto toho, aby ste dosiahli zdravú a žiarivú pleť, si môžete viac uškodiť ako pomôcť. Pozrime sa na najväčšie mýty o kráse a ich zdravšie alternatívy.

 

1. Drhnete si tvár citrónom? Dávam prednosť AHA/BHA kyselinám


Prečo je to zlé? Citrón je extrémne kyslý (pH okolo 2) a jeho aplikácia priamo na pokožku môže narušiť kožnú bariéru. To vedie k začervenaniu, precitlivenosti a v najhoršom prípade k chemickým popáleninám. Okrem toho môže kyselina citrónová spôsobiť hyperpigmentáciu, ak sa vystavíte slnku.

Čo robiť namiesto toho? Používajte kyseliny AHA/BHA. Tie jemne exfoliujú pokožku, podporujú obnovu buniek a rozjasňujú pleť bez toho, aby ju podráždili.

 

2. Zubná pasta na pupienky? Nie, siahnite radšej po Tea Tree

Prečo je to zlé? Zubná pasta obsahuje zložky, ktoré nadmerne vysušujú pokožku (napríklad mentol, peroxid alebo fluorid). To môže viesť k začervenaniu, šupinateniu a paradoxne k ešte väčšej produkcii kožného mazu.

Čo robiť namiesto toho? Ak hľadáte lokálne riešenie na vyrážky, použite olej Tea Tree, ktorý má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ale nevysušuje pokožku.

 

3. Kokosový olej na pokožku? Squalan neupcháva póry

Prečo je to zlé? Kokosový olej patrí medzi vysoko komedogénne látky (hodnota 4 na stupnici 0-5). To znamená, že môže ľahko upchať póry a spôsobiť vyrážky a čierne bodky.

Čo robiť namiesto toho? Squalan je ideálnou alternatívou. Tento prírodný olej je nekomedogénny, ľahký a poskytuje pokožke hydratáciu bez toho, aby upchával póry.

 

4. Vaječný bielok na pokožku? Niacínamid urobí viac dobra

Prečo je to zlé? Používanie surového vaječného bielka môže spôsobiť alergickú reakciu alebo zaviesť do pokožky baktérie, ako je salmonela - a tie nechceme mať na pokožke, a už vôbec nie v ústach. Okrem toho účinok na vypnutie pokožky, ktorý vaječný bielok poskytuje, je len dočasný.

Čo robiť namiesto toho? Niacinamid! Ten reguluje tvorbu kožného mazu, rozjasňuje pleť a dlhodobo posilňuje kožnú bariéru.

 

 

Týden 17.2. - 21.2. (1080 x 1080 px) (1)

 

 

5. Jablčný ocot ako tonikum? Kvetinová voda nenaruší kožnú bariéru

Prečo je to zlé? Jablčný ocot je vysoko kyslý a jeho neriedená aplikácia môže chemicky spáliť pokožku a narušiť ochrannú bariéru.

Čo robiť namiesto toho? Používajte jemné tonikum s obsahom upokojujúcich zložiek alebo kvetinovú vodu.

 

6. Jedlá sóda ako peeling? Enzymatický peeling exfoliuje jemne

Prečo je to zlé? Jedlá sóda má veľmi vysoké pH (približne 9), čo môže spôsobiť vážne poškodenie kožnej bariéry, vysušenie pokožky a zvýšenú citlivosť.

Čo robiť namiesto toho? Zvoľte radšej enzymatický peeling, ktorý šetrne odstraňuje odumreté kožné bunky bez poškodenia ochrannej bariéry pokožky.

 

Zhrnutie

Domáce ingrediencie môžu byť v kuchyni skvelé, pretože nie vždy sú na pokožku účinné, skôr naopak. Namiesto toho, aby ste sa riadili babskými radami, radšej sa spoľahnite na vedu a osvedčené, dermatológmi testované zloženie výrobkov.